Što su zapravo prijelomi, kako nastaju, kakvi sve mogu biti i na koji način se mogu imobilizirati? Kada koristiti plastični gips? Pročitajte više u savjetima tima.

Prijelomi, imobilizacija:

Prijelomi koji tako nastaju svrstavaju se u tzv. traumatske prijelome. Osim tih vrsta prijeloma razlikujemo i spontane prijelome koji nastaju zbog preopterećenja kosti kao i patološke prijelome. Iako se prijelomi mogu dogoditi u bilo koje godišnje doba, oni su najčešći u zimsko godišnje doba.

Imobilizacija

Imobilizacija koštanih ulomaka nakon učinjene repozicije izvodi se primjenom gipsanih zavoja. Osim postojanja klasičnoga gipsa koji se primjenjuje u imobilizaciji prijeloma, a koji čini kalcijev sulfat, postoje i „plastični gipsevi“ koji mogu biti tvrdi ili meki.

Radi se o plastičnoj masi koja se modelira prema ozlijeđenom udu. Oni su pogodni i imaju svojih prednosti u odnosu na klasični gips zbog toga što mogu u dodir s vodom, a da imobilizacija ostaje uspješna.

Pogodniji su za primjenu i u ljetnim mjesecima, tj. u sezoni kupanja u moru. Plastični gips je udoban (mekani rubovi trake pružaju udobnost pri nošenju gipsa), dobro prijanja uz kožu, 4 puta je lakši od sadrenog gipsa i 10 puta čvršći od istog. Dolazi u različitim bojama i veličinama.       

Postoje dvije vrste plastičnog gipsa:

  • Scotchcast je tvrd i služi za stabilnost, pa se tako može koristiti kod svih traumatoloških i ortopedskih indikacija.
  • Soft Cast je malo drugačiji u sastavu i zbog toga je fleksibilan, polutvrd, ali ne i elastičan.

plasticni gips savjeti omc

Količine potrebne ovisno o ozlijedi i mjestu iste:

  • Za ruku - podlaktica - 5 cm tvrdi i meki, ako je jača ozljeda onda dva meka i jedan tvrdi;
  • Za nogu - potkoljenica - 7,6 tvrdi i meki, ako je jača ozljeda onda dva meka i jedan tvrdi;
  • Za nogu - cijela noga - 7,5 meki i tvrdi i 10 meki i tvrdi.

Zbog fleksibilnosti plastičnog gipsa omogućene su kontrolirane kretnje u koštano-mišićnom sustavu i rani početak rehabilitacije. Sve to ubrzava proces ozdravljenja i što brži povratak svakodnevnim aktivnostima. Primjena plastičnog gipsa je moguća kod svih vrsta prijeloma i uganuća, a uz to je moguća izrada ortoza/udlaga koje se mogu skidati. 

* Napomena: Prije kupovine plastičnog gipsa, potrebno se savjetovati sa gipserom. Hoće li Vam gipser postaviti plastični gips ili ne, ovisi o vrsti ozlijede.

Pitajte nas za savjet:

Naše stručno osoblje može Vam pomoći prilikom odabira pomagala. Potreba korisnika je ključna prilikom odabira pomagala, obratite nam se na:

  • Telefon: 01/2911 366
  • E-mail: Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.
  • Lokacija: Grižanska 6, Zagreb.
Besplatna dostava za sve narudžbe preko 79.63 EUR (600 kn)